ROMA HÁLÓZATSZERVEZÉS A NYUGAT-DUNÁNTÚLI RÉGIÓBAN
Magyarországon a civil önszerveződés szintje alacsony, ami a romák körében még rosszabb képet mutat. Kevés működőképes roma szervezet van, emiatt a romák civil érdekérvényesítő képessége katasztrofális helyzetet mutat. Kiszolgáltatott helyzetük miatt ki vannak téve az erősödő szélsőségeknek, gyűlöletbeszédnek, atrocitásoknak. Tapasztalataink alapján a nem működő roma civil szervezetekben, valamint a roma közösségekben megvan a kellő motiváció, viszont működésükhöz és fenntartásukhoz elengedhetetlen tárgyi tudás hiányzik, ezért van szükség erre a projektre. A probléma alapvető oka az ismerethiány, illetve a formai lehetőségek hiánya. A projekt közvetlen érintett célcsoportja a Nyugat-Dunántúli régió roma közösségei és szervezeti, továbbá a romákkal foglalkozó civil szervezetek.
A programnak, mely a Norvég Civil Támogatási Alap jóvoltából valósul meg, 3 rövidtávú célja van. Az egyik, hogy minél több roma szervezet jöjjön létre annak érdekében, hogy a roma emberek, közösségek igényei és problémái lokális illetve országos szinten könnyebben kifejezhetőek legyenek. A második célkitűzés az, hogy a roma civil szervezeteknek átadjuk azt a tudást, amellyel fenntarthatóan tudják későbbiekben működtetni egyesületüket. Végezetül fontosnak tartjuk, hogy a már felkészített szervezeteket hálózatba szervezzük, ezáltal létrejön egy olyan fórum, ahol a tapasztalatokat, jó gyakorlatokat meg tudják osztani egymással, így ez a folyamatos tanulásnak is teret biztosít. A bevont szervezeteken keresztül a roma közösségek lokális igények artikulációja és azok kielégítési lehetőségei nőnek. Hosszabb távon azt kívánjuk elérni, hogy a civil szervezeteken keresztül nőjön a roma közösségek és a magyarországi roma társadalom védekező képessége a szélsőséges megnyilvánulásokkal szemben, amelyet csakis a roma civilek megerősítésével tudunk elképzelni.
A projekt futamideje alatt 20 szervezet részvételével egy komplex program kerül lebonyolításra. Szervezetünk Győr-Moson-Sopron megyében egy regionális koordinációs irodát alakít ki, továbbá Vas és Zala megyében felkeres 2 tapasztalt civil szervezet, amelyek képviselői civil mentorként egyénileg foglalkoznak a szervezetek fejlesztésével. A kiválasztott civilek teljes szervezeti „átvizsgálása” után feltérképezésre kerülnek egyéni szükségleteik, melyekhez diagnózisokat dolgozunk ki. A civil mentorok és a szervezetek képviselői közösen kidolgoznak egy Civil Start Tervet, amely tartalmazza a szükséges fejlesztések irányvonalait és tervezett jövőjét, meghatározzák a főbb beavatkozási pontokat, valamint alternatívákat nyújtanak a problémák megoldására. A bírósági bejegyzéssel még nem rendelkező informális közösségek segítséget kapnak ahhoz, hogy tevékenységeiket a továbbiakban hivatalos formában is folytatni tudják.
A tevékenységek lebonyolítása nagymértékben elősegíti a kitűzött célok elérését, hiszen a fejlesztéseken és bejegyzéseken keresztül a civil szerveződések megerősödnek, működésük stabillá és szakszerűbbé válik. Ezek nagy előrelépést hoznak a civilek életében és hozzájárulnak ahhoz, hogy a szervezetek jobban, magasabb színvonalon tevékenykedjenek céljaik elérése érdekében.
A projektben részt vevő civil szervezetek az alábbi szolgáltatásokat vehetik igénybe:
-
Teljes szervezeti „átvizsgálás” után egyéni szükségletek kidolgozása, diagnózisok felállítása
-
Civil mentorok segítségével Civil Start Tervek készítése, mely tartalmazzák a szükséges fejlesztések irányvonalait és a szervezetek tervezett jövőjét, főbb beavatkozási pontokat, valamint alternatívákat a problémák megoldására
-
Fejlesztési modulok: Pályázatírás, Civil jog és pénzügy, Kommunikáció
-
3 napos bentlakásos műhely
-
Havonta hírlevél a legfrissebb programokról és pályázati lehetőségekről
-
Hálózatba szerveződés